Autor:

1. Przykład idzie z góry

Harcerskie motto, które świetnie sprawdza się w życiu codziennym. W harcerstwie osoby stojące w strukturze niżej, wzorują się na zachowaniu i czynach osób wyżej postawionych harcerz – drużynowy. Wspólne dzielenie pasji z dzieckiem pozwoli nam go w dodatkowy sposób wychować służąc własnym przykładem. Rodzice są pierwszym wzorem do naśladowania przez dzieci i to ich zachowanie jest odzwierciedlane przez najmłodszych. Jeśli pokazujemy swoim przykładem, że warto być aktywnym i spędzać czas w sposób kreatywny i zdrowy to nasze dzieci będą robić to samo, a dobre nawyki zostają na całe życie.

2. Kontynuacja hobby

Jako rodzicom często brakuje nam czasu na najprostsze domowe czynności, skupiamy się głównie na opiece nad dziećmi, nie myśląc o sobie. Pragniemy, aby to nasze dziecko miało odpowiednie warunki do rozwoju swoich zainteresowań, siebie stawiamy na ostatnim miejscu, odkładając swoje zainteresowania i pasje na bok. W łatwy sposób możemy to zmienić, znajdując wspólną pasję z dzieckiem bądź zachęcenie dziecka do realizowania pasji, którą my mamy. Pozwoli to nam na kontynuacje nasze hobby bez konieczności wybierania pomiędzy nami, a dzieckiem.

3. Wspólne spędzanie czasu

Dzieci dorastają bardzo szybko, a my po latach żałujemy straconego czasu. Realizując zainteresowania wspólnie z dzieckiem jesteśmy w stanie zrealizować dwa w jednym – swoją pasję oraz poświęcić czas dziecku. Czasu nie da się cofnąć. A dzieci w dzisiejszej zabieganej codzienności potrzebują go jak najwięcej, szczególnie od swoich bliskich. Skupiona uwaga rodziców na dzieciach wzmacnia ich rozwój przez poczucie wsparcia i bliskości.

4. Budowanie więzi

Żyjemy dość dynamicznie, skupiając się na obowiązkach zawodowych i domowych, a po ciężkim dniu chcemy mieć chwilę tylko dla siebie, na zebranie myśli. Wszystko to powoduje, że więzi rodzinne się często rozluźniają, a my przestajemy mieć wpływ na nasze dzieci. Podejmowanie wspólnych działań jest koniecznością, ponieważ wzmacnia poczucie przynależności, pogłębia poczucie bliskości i miłości. Przebywanie rodziców z dzieckiem i wspólne hobby dają możliwość wzajemnego poznawania się. Ponadto budowanie relacji z dzieckiem wpływa na jego rozwój, zarówno emocjonalny, jak i intelektualny. Wspólne hobby jest zatem idealne aby poznać się na innej płaszczyźnie i rozwijać relacje, aby ta była trwała.

5. Dobra zabawa

Czas spędzony na rozwijaniu pasji i zainteresowań sprawia nam przyjemność i radość, dlaczego zatem nie dzielić jej z bliskimi? Dobra zabawa i śmiech wywołuje w nas pozytywne emocje, wpływa na nasze samopoczucie, pozwala nam się odprężyć oraz tworzy wspaniałe wspomnienia na lata.

Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.

Ewa Żurman