Autor:

Jest to specjalna seria klocków przygotowana przez zespół LEGO, która w atrakcyjny i niebanalny sposób ma przedstawić młodemu człowiekowi zasady i mechanizmy rządzące skomplikowanym, lecz niesamowicie ciekawym światem, który nas otacza. Podróż tę podzielono na cztery etapy, z których każdy jest specjalnie zaprojektowany tak, by jak najbardziej dopasować się do potrzeb oraz zainteresowań dziecka.

Należy tutaj zwrócić uwagę na przedziały wiekowe, dla których przygotowane są poszczególne zestawy – nie jest wskazane bagatelizowanie tej informacji, ponieważ możemy postawić przed dzieckiem komplet wyzwań oraz zagadek, których nie będzie w stanie rozwiązać, a w konsekwencji zrazimy go do całego zestawu lub jego części. Zestawy te prezentujemy poniżej:

  • Early Learning (wiek: 1+)

Klocki przeznaczone dla najmłodszych odbiorców, aby mogli poznawać i zrozumieć otaczający ich świat. W serii „Early Learning” znajdziemy wiele zestawów, które w zaciszu domowym jak i w placówkach żłobkowych i przedszkolnych pomogą dzieciom zrozumieć m.in emocje, nazywać je i pracować nad nimi; poznać zwierzątka dzikie i hodowlane; budować konstrukcje i łączyć małe elementy. Praca z tymi klockami jest znakomitym ćwiczeniem motoryki małej, którą należy rozwijać u dzieci jak najwcześniej.

  • WeDo 2.0 (wiek: 7+)

Zestaw klocków WeDo to kolejny etap przygody z serią Lego Education. Przeznaczony dla dzieci w wieku szkolnym. Głównym celem tej serii jest pomoc w rozwijaniu umiejętności inżynierskich, programowania (kodowania) oraz w dziedzinach ścisłych jak np. matematyka. Dzieci dzięki tym zestawom mają okazję nie tylko coś zbudować, ale również zaprogramować i zobaczyć swoje efekty w postaci np. chodzącego robota. Do tego zestawu wymagany jest komputer/tablet z odpowiednim programem do kodowania oraz przestrzeń na podłodze. Firma Lego udostępniła bazę przykładowych instrukcji, jednak w tym zestawie wystarczy kreatywność i pomysłowość młodego inżyniera.

Zestawy WeDo coraz częściej są wykorzystywane w szkołach jako stały element zajęć edukacyjnych, jednak nie ma żadnych przeciwskazań, aby zakupić zestaw na domowe potrzeby.

  • LEGO® Education SPIKE™ Prime (wiek: 10+)

Seria klocków specjalnie dedykowanych placówkom edukacyjnym, które mogą być wykorzystywane w szeroko pojętej pracy dydaktycznej, szczególnie przy działaniu praktycznym na takich zajęciach jak fizyka czy przyroda. Praca z klockami „Spike Prime” wspomaga i sprzyja pracy zespołowej, wykształca umiejętności pożądane na rynku pracy oraz rozwija pewność siebie.
Przygotowane instrukcje są idealne na czas, jakim dysponują nauczyciele, czyli 45 minut. W tej serii, tak jak w przypadku „WeDo”, dzieci będą miały okazję kodować i uczyć się języków programowania.

  • LEGO® MINDSTORMS® Education EV3 (wiek: 10+)

Na stronie LEGO znajdziemy następujący opis tej serii klocków:

MINDSTORMS Education EV3 angażuje uczniów i stawia im wyzwania, aby ćwiczyli umiejętności w zakresie przedmiotów STEM i robotyki w środowisku zbliżonym do "prawdziwego życia", przygotowując ich do studiów wyższych i kariery w świecie wypełnionym technologią”

Seria klocków „Mindstorms” wspomaga umiejętności programowania, matematyczne, informatyczne oraz inżynieryjne.

Klocki również kierowane są do większych grup, np. szkolnych, jednak mogą być spokojnie zakupione jako indywidualny prezent dla młodego inżyniera. Do zestawu wymagany jest komputer/tablet.

Ze względu na zaawansowane konstrukcje i skomplikowane oprogramowanie zestaw jest przeznaczony dla starszych dzieci. Doświadczenie zdobyte podczas aktywności z poprzednimi seriami klocków zdecydowanie ułatwia pracę na tych zestawach.

Kolejne zestawy stanowią ciąg, który wprowadza młodego człowieka w fascynujący świat mechaniki, programowania i szeroko pojętej techniki. Każdy kolejny pakiet stanowi coraz bardziej rozbudowany komplet narzędzi przeznaczonych do pracy twórczej oraz kreatywnej zabawy, stawiając przed dzieckiem coraz trudniejsze, bardziej zaawansowane oraz wymagające wyzwania, umożliwiając rozwój zdolności manualnych, myślenia przestrzennego, logicznego rozumowania i pracy w grupie.