Autor:

Obecny czas jest bardzo dużym wyzwaniem dla wszystkich, zarówno dorosłych jak i dzieci. Wszyscy jesteśmy sytuacją zaniepokojeni i…zdezorientowani. Nasilony stres może powodować frustrację. Kiedy nasila się w nas uczucie zdenerwowania kontrolę nad nami może przejąć tzw. „mózg gadzi”, który podpowiada zachowania samozachowawcze w momencie zagrożenia (walcz lub uciekaj). Jednak w naszych domach to my – dorośli, powinniśmy dać dziecku poczucie bezpieczeństwa – pokazać jak sobie radzić ze stresem oraz jak ograniczyć skutki jego występowania.

Co zrobić by przywrócić sobie kontrolę i panowanie nad sobą?
Aby „przełączyć” się na panowanie nad sytuacją warto znaleźć własny sposób, który będzie po prostu działał. Może to być też kilka technik, które dostosujemy do sytuacji stresowej.

WDECH – WYDECH
Powolne głębokie oddechy rozluźniają mięśnie, uspokajają puls i ułatwiają zasypianie. To dobry sposób na wyciszenie. Połóż się wygodnie, zamknij usta i wciągaj powietrze nosem, czując, jak unosi się brzuch. Poczekaj sekundę, zanim zaczniesz wypuszczać powietrze, wypuszczaj je powoli, licząc do czterech. Powtarzaj tę czynność, aż poczujesz, że twoje ciało jest dostatecznie rozluźnione.

WSZYSTKO MIJA
To dość trudna metoda, ale ćwiczy również samokontrolę. W chwili „wybuchu” (np. dziecięcej złości) po prostu zmuś się do przeczekania trudnej sytuacji, pozwól dziecku wyładować emocje i zarażaj spokojem. Bardzo pomocny jest w tym tzw. przytulas – dotyk bliskiej osoby pełen ciepła i miłości, pomoże rozładować napięcie.

WYRZUĆ TO Z SIEBIE!
Po prostu daj ujście swoim emocjom. Wykrzycz je w eter, podskakuj, rób pajacyki – cokolwiek. Jedyną ważną regułą jest zrobienie tego w samotności, nie obieraj sobie celu wyładowania (np. dzieci lub partnera/partnerki) - wyjdź do łazienki, do drugiego pokoju, czy wyrzucić śmieci.

MUZYKA ŁAGODZI OBYCZAJE
Włącz sobie ulubioną lub relaksacyjną muzykę – śpiewaj, tańcz lub po prostu słuchaj. Twój mózg zacznie inaczej pracować, bo przestanie odczuwać zagrożenie.

W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH
Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna obniża poziom stresu i dodaje endorfin – hormonów szczęścia. Jeśli tylko masz możliwość, korzystaj z niej!

WIZUALIZACJA
Wyobraź sobie, że jesteś w wyjątkowo przyjemnym, relaksującym miejscu, np. leżysz na gorącym piasku nad ciepłym, turkusowym morzem; pomyśl o każdym szczególe, kolorze piasku czy dźwięku fal rozbijających się o skały. Na samą myśl robi się jakoś przyjemniej prawda?

W NATURZE
Obcowanie z naturą samoistnie działa kojąco na nasz układ nerwowy. Wybierz się na dłuższy spacer w otoczeniu przyrody – im bardziej dzika i z dala od ludzi, tym lepiej dla naszego mózgu.

Nie zniechęcaj się, kiedy za pierwszym razem się nie uda. Na naukę zawsze potrzeba czasu – wciąż powtarzamy to naszym dzieciom, sami w to uwierzmy.

Magdalena Boczar