Autor:

1.Czytanie buduje więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem oraz zaspokaja potrzeby emocjonalne dziecka
Gdy zasiadamy do wspólnej lektury, serwujemy sobie niezwykłą chwilę bliskości. Dziecko, wiedząc, że jest to moment zarezerwowany tylko dla niego, poczuje się wyjątkowe. W trakcie czytania można się przytulać, bardzo blisko siedzieć lub leżeć. Wspólnie będziemy także przeżywać poznawaną historię, a nasze zainteresowanie na pewno zostanie zauważone i docenione
2. Czytanie wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości
Dziecko stopniowo nabywa zdolności do samodzielnego, nieegoistycznego odczuwania i działania. Czytane opowieści są kopalnią bezcennych przykładów i wzorców. Wzmocnimy w dziecku empatię, umiejętności społeczne i poczucie własnej wartości.
3.Głośne czytanie uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu oraz przygotowuje i zachęca do samodzielnego czytania
Czytanie na głos sprawi, że będziemy posługiwać się poprawnym, pięknym językiem. Dla najmłodszych to szansa, by uczyć się języka, z czasem stopniowo rozwijać poznawane słownictwo, a ostatecznie tworzyć piękne wypowiedzi. Dziecko dorasta w przekonaniu, że czytanie jest przyjemnością, dzięki czemu chętniej spróbuje samodzielnie czytać.
4.Czytanie rozwija wyobraźnię
Nawet jeśli książkę zdobią ilustracje, wszystkich opisanych szczegółów i sytuacji nie sposób zobrazować. Poza tym to jedynie nieruchome rysunki, więc trzeba samodzielnie posłużyć się wyobraźnią.
5.Głośne czytanie poprawia koncentrację i ćwiczy pamięć
Żeby poznać opowiadaną historię, trzeba się skupić. W innym wypadku umykają szczegóły, które mogłyby bardzo zainteresować. Zadawane przez osobę czytającą pytania o imiona czy perypetie bohaterów to świetne, sprawdzające ćwiczenie, podobnie jak powtarzanie zabawnych rymowanek.
6.Czytanie rozwija wiedzę ogólną i ułatwia naukę
W ciekawy sposób możemy prezentować treści, z którymi dziecko zetknie się w przedszkolu czy szkole. W ten sposób zaciekawimy wzbogacanymi wiadomościami. Rozbudzamy także ciekawość, która zachęci dziecko, by dopytać o wiele szczegółów.
7.Czytanie bajek uczy odróżniania dobra od zła i rozwija wrażliwość moralną
Literaccy bohaterowie są bardzo różni i przeżywają wiele przygód. Gdy jednych warto pochwalić, a nawet naśladować, inni zasługują na naganę. Wszystko po to, by dziecko mogło dokonać samodzielnej oceny. Chciało wyrażać opinie i naśladować pożądane wzorce.
8.Głośne czytanie to rozrywka rozwijająca poczucie humoru
Komizm sytuacyjny jest elementem perypetii poznawanych bohaterów. Śmiejąc się razem z dzieckiem, podkreślamy, co jest zabawne, a co nie.
9.Czytanie chroni przed uzależnieniem od mediów
Dziecko znające wartość czytania łatwiej zrezygnuje z czasu spędzanego przed telewizorem czy komputerem. Czytając na głos, pokazujemy także, że my dorośli również lubimy czytać i spędzać z książką czas.
10.Czytanie opowieści chroni przed negatywnym wpływem otoczenia
W książkach dla dzieci podkreślane są pozytywne zachowania i postawy. Te negatywne spotykają się ze zrozumiałą dezaprobatą. Dziecko zyskuje potwierdzenie i wyjaśnienie, dlaczego niektóre czyny są niewłaściwe i nie warto ich naśladować.